top deals Leviton EVB40-SPT Level 2 40-Amp Surface Mount Evr-Green Electric Vehicle Charging Station
on Monday, May 20, 2013
reviews Leviton EVB40-SPT Level 2 40-Amp Surface Mount Evr-Green Electric Vehicle Charging Station
Evr-Green 400 Electric Vehicle Charging Station, Cord Connected, NEMA 6-50P, 40A, 240V AC, 9.6kW Output, 25-Foot Cord, for installations where power supply receptacle/wallbox is mounted on wall surface.
When paired with the Leviton EVK05 installation kit, many users have achieved an easy plug-in solution for their electric vehicle charging station. View larger Leviton's Evr-Green 400 (EVB40-SPT) Electric Vehicle Charging Station The Leviton Evr-Green 400 Charging Station is the first UL listed charging station that can provide up to 40 amps continuous at 240 volts AC (9.6 kW output) to deliver a fast charging experience for any SAE J1772 compatible plug-in electric vehicle. T
Leviton EVB40-SPT Level 2 40-Amp Surface Mount Evr-Green Electric Vehicle Charging Station
yutube/B00BQ7DG8Y/facebok gogle bloger/41q0CFvLdnL.jpgpicasaweb
==>> Check Discount Today <<==speedtest
Leviton EVB40-SPT Level 2 40-Amp Surface Features :
  • The industry exclusive 40A Charging Station will optimize the charge time for vehicles with onboard chargers larger than 6.6kW